HTML

Rock gyémántok

Kecskeméti TV

Nincs megjeleníthető elem

Kesport

Nincs megjeleníthető elem

Címkék

a38 (1) ajánló (1) állásbörze (1) állat (1) amstel (14) anime (1) aranykerék (3) aranyos (1) autó (2) bajor vendégház (1) bakiparádé (2) ballagás (1) bemutatkozás (3) bernat (1) blackberry (1) bling (1) blog (7) blues (1) bóbis gyula (1) boksz (1) buli (17) club muffin (2) critical mass (1) csoki (3) cuki (2) dandy (9) dán kulturális intézet (1) deep city (1) deniz (1) djabe (1) dukai regina (1) dvd (1) electric ladyland (1) élmény (1) előadás (1) erdei (6) erdély (1) error party (1) extrém (2) ezüst patak (1) falmászás (1) farsang (1) fela kuti (1) fesztivál (1) film (6) film és médiatábor (1) flash (1) foci (1) főiskola (1) forgatás (3) főtér (2) fringe (9) galéria (1) galla miklós (1) gm49 (1) gokart (1) görény (2) gryllus dorka (2) guns (1) hallasdkecskemét (3) hasznos (1) hetizene (8) hét zenekara (1) hip hop (2) hold (1) house (2) hugh grant (1) humor (2) ideal sound (1) idoru (1) időtöltés (3) igazából apa (2) igazság (1) így készült (4) interjú (5) irodalom (2) iustitia (1) játék (2) jazz (1) joe bácsi (3) jótékonyság (1) józsa imre (2) káefté (1) kaland (1) kamarás iván (2) karaoke (1) kazetta (2) kecskemét (119) kecskeméti tavaszi fesztivál (9) kecskeméti televízió (5) kecskemét táncegyüttes (1) kefir (1) kefo (2) kép (9) képek (1) képzőművészet (1) kerékpár (2) kiállítás (1) kiállítások (2) kio (4) klip (3) kodály intézet (1) komolyzene (1) koncert (51) konzol (1) környezetvédelem (1) korona (1) kórus (1) közérdekű (1) kritika (2) kte (1) ktv (34) kulisszatitkok (6) la rosa negra (1) lestár péter (1) lmp (1) lola (3) machenarium (1) mad dolls (2) magyar (2) malom (1) manifesztó (1) mantra porno (1) március (1) mászás (1) megunt (1) metál (1) mini (1) mozgás (1) mozi (5) munka (1) művészet (2) nap kérdése (44) nap kérdése blog (26) nap zenekara (3) nemzet (1) népzene (1) nigéria (1) nktv (1) nova prospect (3) otthon (2) palacsintázó (1) pályázat (1) palya bea (1) párnacsata (1) pernahajder cambell (1) poén (3) polyák lilla (2) premier (3) programajánló (84) ps3 (1) punk (1) rajz (1) red rock pub (2) reggeli (1) retro (1) robot (1) rock (2) rockabilly (2) rockandroll (1) rockcsütörtök (3) rocky (1) roses (1) rudolf péter (2) sarah jessica parker (1) segítség (1) sepsiszentgyörgy (1) séta (1) simogatás (1) sp (3) sport (7) steve hackett (1) suli (3) szabadidő (27) szabó balázs (3) szabó balázs band (2) szabó sára (1) szerelem (1) színjátszás (4) szkander ob (1) szórakozás (46) szulák (1) találkozó (1) tánc (6) teka (3) tekken 6 (1) televízió (1) tequila retro club (1) tv (16) ünnep (1) vakok (1) valentin nap (1) varga boglárka (2) varga zsuzsa (1) vers (1) verseny (1) video (36) videótéka (1) vígjáték (1) világzene (1) will ferell (1) zene (84) zöldernyő (1) zsengemét (1) zup (1) ‘n (1) Még több címke

Twitter

Twitter Updates

    follow me on Twitter

    2010.03.15. 10:30 Nap kérdése

    Március 15-e a Nap Kérdése blogon...

    Ezen a napon a magyar szabadságharc kezdetét ünnepeljük. Március 15-e jelképpé vált, nemzetünk szabadságszeretetét, szabadság utáni vágyát fejezi ki. Éppen ezért a Nap Kérdése blogon is megemlékezünk az 1848-49-es hősökről...
    Mi történt 1848 március 15.-én?

    A bécsi forradalom híre ösztönző hatással volt a magyar radikális ifjakra is. 15.-én a Pilvax Kör tagjai, élükön Petőfi Sándorral, Jókai Mórral és Vasvári Pállal elhatározták, hogy maguk szereznek érvényt a sajtószabadságnak. Alig néhányan indultak el Landerer Lajos és Heckenast Gusztáv nyomdájához, ahol cenzúra nélkül kinyomtatták az Irinyi József által megfogalmazott 12 pontot, valamint Petőfi lelkesítő költeményét a Nemzeti Dal-t. Délután naggyűlést hirdettek a Nemzeti Múzeum elé, ahol már több tízezer ember jelent meg. Itt felolvasták a 12 pontot és Petőfi is elszavalta költeményét. Ezután a Várba vonultak, hogy a Helytartótanáccsal elfogadtassák követeléseiket. Ez teljes mértékben sikerült, így vér nélkül győzött a forradalom. Az összegyűlt tömeg követelésére Táncsics Mihályt is szabadon bocsátották. Az előző napi terveknek megfelelően reggel hat és nyolc óra között a Dohány és Síp utcák sarkán álló ház első emeletén, ahol Petőfi Sándor és felesége bérelt szobát, ő maga, a költő, Jókai Mór, Vasvári Pál és Bulyovszky Gyula tanácskozik a teendőkről. Jókai és Bulyovszky egy proklamációt szerkeszt, mely a 12 pontot is magában foglalja. Ezután mind a négyen az Urak utcájába mennek, ahol a Libasinszky ház földszintjén lévő Pilvax kávéházat - mely a nemsokára bekövetkező események tiszteletére kapja majd a Szabadság csarnoka nevet - bérli egy Fillinger nevű kereskedő. Itt Jókai felolvassa a proklamációt, Petőfi pedig elszavalja március 13-án megírt versét, a Nemzeti dalt. Innen indultak szakadó esőben 10-15-en, az orvosi egyetem elé, ahol Petőfi újra elszavalja versét, Jókai pedig a proklamációt olvassa fel a medikusoknak, akik közül jó néhányan csatlakoznak hozzájuk. Az Egyetem utcán végigvonuló, 3-400 főre duzzadt tömeghez folyamatosan csatlakoznak az emberek. Az Egyetem térre érkezve, az összegyűlt tömeg miatt jogászok és a politechnikusok berekesztik óráikat. Itt a menetrend ugyanaz: Petőfi a versét szavalja, Jókai felolvassa a proklamációt. A hallgatók csatlakoznak a felvonulókhoz, s az immáron kb. 5000 fős tömeg 11.30 körül érkezik a Szép és a Hatvani utcák sarkán álló Horváth házhoz, amelyben a Landerer és Heckenast nyomda működik. Petőfi, Jókai, Irínyi József, Degré Alajos, és Vidats János bemennek, és Landerer Lajostól, az egyik tulajdonostól a 12 pont és a Nemzeti dal kinyomtatását követelik. Landerer némi ellenállás, s a fiataloknak odasúgott segítő instrukciók után beleegyezik ebbe, majd bezáratja magát a főnöki irodába. Míg folyik a két mű folyamatos szedése és nyomtatása, a zuhogó esőben kint várakozó tömeget alkalmi szónokok buzdítják. Mikor végre elkészülnek az első példányok, Petőfi a Nemzeti dalt, Irínyi a 12 pontot olvassa fel az izgatottan várakozó tömegnek, majd a többi nyomtatványt a nép közé szórják. Dél körül a vezérszónokok feloszlatják a tömeget azzal, hogy ebéd után 15 órára gyűljenek össze a Nemzeti Múzeumhoz népgyűlésre.

    Délután a múzeumnál már kb. tízezer ember gyűlik össze, ahol Vasvári és Irínyi szónokol - a közhiedelemmel ellentétben Petőfi itt nem szaval -, csak egy kisebb beszédet mond. Elhatározzák Táncsics Mihály kiszabadítását a budai vár helytartótanácsi börtönéből, majd hatfős bizottságot választanak (Petőfi, Jókai, Irínyi, Vasvári, Irányi Dániel és Bulyovszky) a Pest Város Tanácsával való tárgyalásra.

    A városházához igyekvő tömeghez ekkor csatlakozik Klauzál Gábor és Nyáry Pál, hogy lecsillapítsa a radikalizálódó tömeget és átvegye a mozgalom irányítását.

    A később "márciusi ifjaknak" nevezett fiatalok átengedték a vezetést a mérsékelt liberálisok vezéregyéniségeinek, akik ismertebbek és elfogadhatóbbak voltak a polgárok számára. A városházán a két liberális politikus és a fiatalok bizottsága a tanáccsal a 12 pontról vitatkozik, melyet nagy nehezen el is fogadnak, mivel a tanácsterembe tóduló 300 fő, valamint az épület előtt várakozó 10-15 000 ember annyira megrémítette a városi tanács vagyonos polgárait, hogy nem csak hogy a 12 pontot írták alá és csatlakoztak a követelésekhez, hanem a forradalom itt létrejött választmányának vezető bizottságába is jelölték képviselőiket.

    Az egyik nyomtatott példányt aláírják és lepecsételik, majd fél öt körül megválasztják a 13 tagú Rendre Ügyelő (Közbátorsági) Választmányt: Irínyi, Petőfi, Vasvári, a radikálisok közül, Nyáry, Klauzál és Egressy Sámuel a liberális nemesek képviseletében, s végül a liberális városi polgárságból Rottenbiller Lipót alpolgármester (ő lesz a megbízott elnök, noha az igazi vezéregyéniség Nyáry volt), Kacskovics Lajos főjegyző, Staffenberger István szószóló, Molnár György gombkötőmester, Tóth Gáspár szabómester (Petőfi egyik mecénása) és Gyurkovics Máté szűcsmester.

    Ezután a városháza tanácstermét és az egész épületet is Petőfiék rendelkezésére bocsátották. A nép és a bizottmány tagjai a hajóhídon átmennek a budai várba, s az Úri utcában álló Helytartótanács elé terjeszti Nyáry, Klauzál és Rottenbiller a 12 pontot, ismertetik az eddigi történéseket. A bécsi forradalomtól és a majdnem húszezres kavargó sokaságtól megrémült tanács alelnöke, gróf Zichy Ferenc fél hat körül mindenbe beleegyezik: eltörlik a cenzúrát, a sajtó ellenőrzését a sajtótörvényig egy bizottság látja el, s nem vetik be a katonaságot a rend helyreállítására, amelyet ezentúl az 1500 főre szaporítandó pesti polgárőrség fogja ellátni.

    Délután hat órakor kiszabadul börtönéből Táncsics (eredetileg Stancsics Mihály, aki a nap emlékére változtatta Táncsicsra a nevét), akit feleségével együtt diadalmenetben, polgárok által önként húzott hintóban visznek a pesti Váci utcában álló "A Nádorhoz" címzett fogadóhoz, ahol a tulajdonostól ingyenszállást kap.

    Este kivilágítják a várost, 19 órakor a nép által már előzetesen kívánt Bánk bán előadását szakítja meg a Nemzeti Színházba betóduló sokaság. Eléneklik a Himnuszt, a Szózatot, s számos egyéb dalt, Egressy Gábor a Nemzeti dal elszavalása után más verseket ad elő. Ugyanekkor a Rendre Ügyelő Választmány 22.30-ig a városházán ülésezik, s két határozatot szerkesztenek, melyek másnap reggel már kinyomtatva láthatók szerte a városban (a polgárőrség bővítése, illetve a helytartótanácsnál elért eredmények).

    Szólj hozzá!

    Címkék: tv nap kérdése nemzet programajánló ünnep szabadidő kecskemét március ktv


    A bejegyzés trackback címe:

    https://napkerdese.blog.hu/api/trackback/id/tr461840640

    Kommentek:

    A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

    Nincsenek hozzászólások.
    süti beállítások módosítása